Kwi 192017
 
THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD

Witam serdecznie. W ostatnim czasie trafił do mnie dysk toshiby pochodzący z laptopa, w którym to zostało nałożone hasło na niego. Konkretnie to model MK3263GSX posiadający złącze SATA. Po przeszukaniu internetów okazało się, że problem nie jest prosty do rozwiązania. Sam wykonałem mnóstwo prób, czerpiąc z rozwiązań użytkowników w internecie. Niestety wszystko kończyło się fiaskiem. Dlatego postanowiłem opisać sposób zdjęcia hasła z dysku, który w moim przypadku okazał się skuteczny oraz nie spowodował on utratę danych. Więc do roboty.

 

Pobieramy UBCD ze strony http://www.ultimatebootcd.com/download.html, ja użyłem wersji 5.3.7 oraz program zu.exe. Następnie tworzymy bootowalny nośnik UBCD, najlepiej na pamięci USB, gdyż w późniejszym czasie będziemy mogli skopiować do niego program zu.exe. Do utworzenia nośnika USB polecam narzędzie rufus. Jak wcześniej wspomniałem teraz wystarczy skopiować program zu.exe na USB i tak przygotowany nośnik jest już gotowy do użycia.

Kolejnym krokiem jest ustawienie w BIOSIE/UEFI trybu kontrolera SATA na IDE, jeżeli mamy włączony tryb AHCI to trzeba przełączyć w tryb IDE.

Teraz uruchamiamy komputer z nośnika USB i następnie uruchamiamy program ATAPWD. W tym programie wybieramy interesujący nas dysk i potwierdzamy „ENTER”. Potem wysyłamy komendę „ERASE PREPARE” i wychodzimy z programu.

Hasło zostało nałożone w trybie user password.

Przyszła pora na skorzystanie z programu zu.exe. W tym celu przechodzimy do głównego katalogu dysku, w moim przypadku jest „c:”. U was może to być inna litera dysku. Poleceniem dir upewniamy się ,że program zu.exe jest w katalogu, w którym aktualnie się znajdujemy. Program uruchamiamy poleceniem zu /p.

Polecenie zu /p powinno się zakończyć komunikatem UNLOCK DONE w przeciwnym wypadku nie udało się odblokować dysku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać się w komentarzach.